Szybki wzrost płacy minimalnej w ciągu najbliższych lat


Płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie 2600 zł brutto, w 2021 roku ma to być już 3 tys. brutto, a w 2024 roku 4 tys. zł brutto. Takie są plany rządu i PiSu na kolejne lata. Szybki wzrost płacy minimalnej ma zapewnić godziwe zarobki dla 1,4 mln osób, ale też wyższe wpływy podatkowe.

Orędownicy ustawowego ustalania płacy minimalnej wskazują, że taki zabieg jest niezbędny na rynku pracy, ze względu na chciwość przedsiębiorców, którzy bez takiej regulacji wyzyskiwaliby pracowników za grosze. Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślają, że płace powinny być regulowane przez rynek, który ustala je według własnych potrzeb. Dane pokazują, że płacę minimalną otrzymuje ok 13% wszystkich zatrudnionych w Polsce, a więc niewielka część pracowników. Jednak w niektórych regionach procent ten jest większy, z racji niższego poziomu wynagrodzeń. To właśnie te regiony najbardziej ucierpią na podwyższaniu pensji minimalnej. Kolejnym zagrożeniem może być wzrost inflacji, presji na podwyżki wynagrodzeń (jeśli kolejne grupy pracowników będą obejmowane przez minimalne wynagrodzenie), wzrost bezrobocia i szarej strefy.

Rząd, przez podwyższanie płacy minimalnej, realizuje dwa cele, jednym z nich jest poprawa warunków najniżej uposażonych obywateli, drugim, poprawa sytuacji budżetowej, dzięki wyższym dochodom z podatku PiT, składkom ubezpieczeniowym i zdrowotnym. Ważne jest, by ten drugi cel nie przysłaniał rządzącym pierwszego.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *