Fatalne dane za kwiecień, pandemia odciska swoje piętno


Kwietniowe dane z gospodarki budzą przerażenie, są jednak odzwierciedleniem wprowadzonych przez rząd ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. Produkcja przemysłowa spadła niemal o 1/4 r/r, a sprzedaż detaliczna o 22,9% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Rośnie też bezrobocie, na koniec kwietnia liczba ubezpieczonych w ZUS zmalała w stosunku do lutego o 176 tys. osób.

Zawieszenie części gospodarki musiało odbić się na jej kondycji, część danych już pokazuje skalę strat, część jeszcze nie jest opublikowana. Największe straty ponoszą branże, które zostały niemal całkowicie pozbawione możliwości zarobkowych, aż 63,4% spadek sprzedaży dotyczy takich kategorii, jak odzież, obuwie i akcesoria. Kolejnymi towarami na liście są artykuły motoryzacyjne, które zanotowały 54,4% spadek sprzedaży. Najmniej ucierpieli producenci żywności, choć i tu zanotowano spadek o 14,9%.

Otwarcie galerii handlowych w maju może te wyniki nieco poprawić, jednak nadal wiele sklepów pozostaje zamkniętych, a klienci niechętnie odwiedzają te miejsca. Powrót do stanu sprzed epidemii może potrwać wiele miesięcy.

 

 

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *