FED podnosi stopy procentowe i zapowiada dalsze podwyżki


Na ostatnim posiedzeniu FOMC w tym roku, Komitet postanowił podnieść stopy procentowe o 25pkt bazowych. Podwyżka ta była oczekiwana przez światowe rynki i prawdziwym zaskoczeniem byłby jej brak. Zatem z zaplanowanych na ten rok czterech podwyżek, została zrealizowana tylko jedna.

W swoich prognozach na 2017 rok FOMC zapowiedział trzy kolejne podwyżki stóp procentowych, jest to jastrzębi komunikat, gdyż wcześniej członkowie Komitetu wspominali jedynie o dwóch. Rynek odebrał tę informację jako kolejny impuls do umocnienia dolara. Prawdopodobnie dolar niebawem osiągnie parytet z euro, to sytuacja niewidziana od 14 lat. Cykl podwyżek stóp procentowych zakończy się w 2019 roku, kiedy to stopy procentowe powinny wynosić 2,5-3%. Wówczas kurs dolara, wobec niskich, bądź ujemnych stóp procentowych w innych kluczowych gospodarkach, może osiągnąć swoje maksima.

Polityka niskich stóp procentowych prowadzona przez EBC i BoJ, intensyfikowana luzowaniem ilościowym, nie przynosi na razie spodziewanych efektów w postaci szybszego rozwoju i inflacji. Jeśli FED będzie rzeczywiście dalej zacieśniał politykę monetarną, to będziemy świadkami dość kuriozalnych wycen walut. Jen może kosztować nawet 200 dolarów, a euro 0,50 dolara. Jest jednak jedno „ale”, nie wiadomo bowiem czy FED zrealizuje zapowiedzianą ścieżkę podwyżek. W tym roku miało być ich cztery, ostała się tylko jedna i to na koniec roku. Dużo w tym względzie zależy od kondycji światowej gospodarki i działań przyszłej administracji, kierowanej przez Donalda Trumpa.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *