Fitch ponownie podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski


Agencja ratingowa Fitch po raz kolejny w tym roku podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku, tym razem do 5,7%. Jeszcze w czerwcu agencja prognozowała wzrost PKB Polski w 2021 roku o 4,4%.

Jak odnotowuje agencja: „Polska gospodarka zanotowała mocne odbicie, ze wzrostem PKB do poziomów sprzed pandemii, czego nie odnotowały jeszcze główne gospodarki strefy euro. Mocniejszy niż oczekiwano wzrost PKB w II kw. (…) oraz rewizja danych za I kw. w górę (…) oznacza również rewizję naszych prognoz na 2021 r. do 5,7% z 4,4%”.

Fitch podkreśla jednak, że istnieją pewne zagrożenia dla realizacji tego scenariusza: „Konsumpcja mocno rośnie, ale sytuacja w inwestycjach jest bardziej zmienna. Rozluźnienie restrykcji w maju wspiera odbudowę popytu krajowego, a ostatnie odczyty wskaźników o wysokiej częstotliwości sugerują utrzymanie 'momentum’ wzrostu w II połowie 2021 r. (…) Nastroje konsumentów również stopniowo się odbudowują, choć badania sugerują, że zamiary gospodarstw domowych względem większych zakupów w najbliższym roku pozostają poniżej przedkryzysowych poziomów. Zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz rosnąca obecność wariantu delta mogą być wyzwaniami dla gospodarki na przyszłość„.

Na 2022 rok agencja pozostawiła szacunek 4,5% wzrostu polskiego PKB. W komunikacie znajduje się także prognoza podwyżek stóp procentowych przez NBP, jednej w tym roku o 15 pb. i dwóch w przyszłym roku o kolejne 25 pb.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *