Kolejna podwyżka stóp procentowych!


Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi podniosła stopy procentowe, tym razem aż o 75 p.b. z 0,5% do 1,25%. To kolejne zaskoczenie rynku i analityków, po podwyżce stóp procentowych w zeszłym miesiącu. Przewidywania oscylowały wokół podwyżki o 50 p.b.

NBP ugiął się pod presją inflacyjną, ostatni odczyt (6,8%) był już na tyle niepokojący, że Rada postanowiła nie zwlekać z kolejną podwyżką stóp procentowych i jednoznacznie dać sygnał rynkowi o swojej gotowości do walki o wartość złotówki. Nie bez znaczenia była też burza medialna wokół tak wysokiej inflacji i wypowiedzi władz o potrzebie walki z inflacją, którą konstytucyjnie prowadzi RPP. Niektórzy ekonomiści sugerowali nawet podwyżkę stóp procentowych o 2%, Rada okazała się jednak bardziej wyrozumiała dla gospodarki i społeczeństwa, choć i tak dość odważna.

Niewykluczone, że kolejna podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce już w grudniu, a potem w styczniu, jeśli inflacja wzrośnie powyżej 7%. Docelowy poziom stóp procentowych to 2-2,5%, na razie stopy procentowe nie wróciły jeszcze do poziomu sprzed pandemii.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *