NBP drastycznie obniża stopy procentowe


Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniżyła główną stopę procentową w Polsce o 0,5 pkt procentowego, do najniższego w historii poziomu 0,5%. Większość ekonomistów i analityków nie spodziewała się takiego ruchu. Rynek nie zareagował jednak gwałtownie, złoty utrzymał swoje dotychczasowe poziomy.

Agresywne działanie NBP jest nieoczekiwane, ale zrozumiałe w obecnej sytuacji. Obniżenie stóp procentowych ma pomóc gospodarce w szybszym wyjściu z kryzysu, a zadłużonym zmniejszyć nieco obciążenie. Niższe stopy procentowe to też tańsze obligacje, które będzie trzeba sprzedawać, aby pokryć nieuregulowane wydatki budżetowe. Pola do manewru nie ma już dużo, pozostało jeszcze pół procenta nad zerem, które być może również ulegnie zmianie w dalszej perspektywie. Inflacja ma spadać, podobnie jak konsumpcja i wzrost PKB, dlatego nie wpłynie to niekorzystnie na siłę pieniądza. Podobne działania podejmuje teraz większość największych banków centralnych na świecie.

NBP będzie również prowadził skup obligacji na rynku wtórnym Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiego Funduszu Rozwoju, co posłuży finansowaniu tzw. tarczy antykryzysowej dla polskiej gospodarki. Są to pierwsze tego typu działania NBP w historii.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *