Standard & Poor’s obniża rating Polski


Jedna z trzech najważniejszych amerykańskich agencji ratingowych – Standard & Poor’s, obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu „BBB plus” z „A minus”, z perspektywą negatywną. Oznacza to, że w opinii S&P wypłacalność naszego kraju jest mniejsza, zaś w praktyce przekłada się to na spadek wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej.

W uzasadnieniu tej decyzji napisano zaś: „Od wygrania wyborów w październiku 2015 r., nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak wynika z naszej oceny instytucjonalnej”.

Co dokładnie oznacza rating na poziomie BBB? W metodologii S&P jest to następująca ocena: Ryzyko kredytowe na średnim poziomie, dobra wiarygodność finansowa i wystarczająca zdolność do obsługi zobowiązań, a także podwyższona podatność na niekorzystne warunki gospodarcze.

Polska waluta zareagowała na tę wiadomość gwałtownym spadkiem swojej wartości, euro podrożało do 4,48 zł, dolar do 4,10 zł i frank do 4,10 zł.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *