Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty


Rada Polityki Pieniężnej po raz dziesiąty z rzędu podniosła stopy procentowe, ale tym razem zaskoczyła rynek niższą skalą podwyżki od oczekiwań. Stopy procentowe wzrosły o 50 p.b. do 6,5%, podczas gdy większość analityków spodziewała się podwyżki o 75 p.b.

Z czego wynika niższa podwyżka od oczekiwań? Rada prawdopodobnie obawia się recesji w światowej gospodarce i nie chce przeszarżować z podwyżkami, aby nadmiernie nie schłodzić polskiej gospodarki. Jednocześnie nie może pozostawać obojętna na rosnącą inflację, dając rynkowi sygnał, że trzyma rękę na pulsie. Nowe projekcje inflacji opublikowane wraz z lipcową decyzją wskazują, że inflacja osiągnie 13,2-15,4% w 2022 roku i 9,8-15,1% w 2023 roku. Natomiast roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się w przedziale 3,9-5,5% w obecnym roku, 0,2-2,3% w 2023 roku i 1,0-3,5 % w 2024 roku. Jest to wyraźne podwyższenie prognoz inflacyjnych i obniżenie prognoz tempa wzrostu PKB w stosunku do poprzednich analiz. Oznacza to złagodzenie jastrzębiego tonu, który Rada przyjęła kilka miesięcy temu. Widać to po zachowaniu się kursu złotego, który osłabia się do głównych walut. Rynek przewiduje zapewne, że Rada wobec takich prognoz będzie bardziej wstrzemięźliwa, jeśli chodzi o kolejne podwyżki stóp procentowych.

Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady dopiero we wrześniu, także kredytobiorcy mają miesiąc wytchnienia w oczekiwaniu na następne ruchy ze strony NBP.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *