Parada Pipefest 2011 w Poznaniu

Już 3 września setki dudziarzy z całego świata spotkają się w centrum Poznania na terenie Starego Browaru, aby grać na dudach. To znakomite widowisko, którego nadrzędnym celem będzie zbiórka pieniędzy na cel charytatywny.

W paradzie zaprezentują się także polscy dudziarze w strojach ludowych, grający na rodzimych dudach. Zapraszamy więc do Poznania na niezwykłe i wyjątkowe widowisko!

Głównym, prasowym patronem medialnym imprezy jest „Gazeta Uliczna-kwartalnik gospodarki solidarnej”.

Idea Pipefestu narodziła się w 1995 roku w Szkocji, a jej pomysłodawcą i dyrektorem generalnym jest znakomity dudziarz Magnus Orr. Pasjonaci gry na dudach zbierają się co roku w innym mieście (dotychczas m.in. w Edynburgu, Bazylei, Nowym Jorku, Sydney, Paryżu, Tokio, Toronto). Sami finansują własną podróż, zakwaterowanie i wyżywienie, a ich spotkanie i wspólne granie ma pomóc w zbiórce pieniądze na szczytny cel. Pani Lesely A. Duncan, którą Magnus Orr wyznaczył jako dyrektora Pipefest Poznań 2011, wybrała Fundację Pomocy Wzajemnej Barka jako beneficjenta parady. Zbiórka pieniędzy organizowana w trakcie imprezy oraz fundusze pozyskane od sponsorów przeznaczone zostaną na utworzenie Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej w Polsce, który będzie wspierał powoływanie przedsiębiorstw społecznych w środowiskach lokalnych o dużych dysproporcjach w rozwoju społecznym.

Muzyka dudziarska rozbrzmiewała na wielu dworach Europy, (także i Polski) już od średniowiecza; w dobie wojen towarzyszyła żołnierzom, w chwilach wytchnienia słychać ja było na gościńcach, w zajazdach czy wiejskich zagrodach. Postać dudziarza była motywem wielu scen w malarstwie (Bruegel,Canaletto, Norblin), a brzmienie dud inspirowało wielu kompozytorów (Telemann, Chopin, Wieniawski). Dziś mam także jej echa na estradzie (NoTo Co, Golec uOrkiestra, Hevia).

Dlaczego Poznań i Wielkopolska ? – to matecznik polskiej sztuki dudziarskiej, który na swoim terenie posiada aż 5 (z 8 w skali całego kraju) odmian dud. W Połajewie znajduje się obraz „Pokłon pasterzy (- dudziarzy)” M. Kossiora (Poznań 1572), a jedyna w kraju szkołą muzyczną z klasą instrumentów kozłowych działa w Zbąszyniu (1957). Najstarsza kapela dudziarska w Polsce (CK „Zamek” Poznań, 1945/46) czy największa kolekcja dud w Polsce (MIM o/MNP) to także Poznań.

Tu też miał miejsce pierwszy Zlot Dudziarzy Europy (2004), w którym wzięła Lesley A. Duncan (organizator poznańskiego Pipefest) wraz ze swoją kapelą z Edynburga. Wzajemne fascynacje muzyką dudziarską rozwijały się (wymiana kapel, wspólne koncerty), a ich efektem, m.in. jest wybór właśnie Poznania (wcześniej parady takie były w Bazylei,Toronto, Sydney i Nowym Jorku) na miejsce tegorocznego Pipefest.

W III Zlocie Dudziarzy Europy, w dniach 2 – 4 września weźmie udział kilkanaście kapel dudziarskich i koźlarskich z Wielkopolski, Górale z Zakopanego (z Janem Karpielem Bułecką na czele) i Suchej Beskidzkiej orazdudziarze Białorusi, Słowacji, Rumunii, Bułgarii oraz Anglii – razem ok. 150 muzyków, którzy swoje rodzime tradycje zademonstrują w formie warsztatów budowy i gry na dudach, wystawy fotograficznej w Salonie „Posnania”,muzykowania na płycie St. Rynku w Poznaniu i występów podczas festynów czy dożynek w Wielkopolsce (Gułtowy, Połajewo, Przygodzice).

To olbrzymie przedsięwzięcie wspierane jest przez: Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pana Jerzego Buzka, Małżonkę Prezydenta RP Panią Annę Komorowską, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka, Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, Agencję PR Imbiria, Gminę Połajewo, Przygodzice i Kostrzyn, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańską Fundację „Pluribus Unum”, Fundację „Tres” w Zbąszyniu, przy współpracy Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu i Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Zgromadzeni widzowie usłyszą – w wykonaniu blisko 500 dudziarzy z kilkunastu krajów świata – szkockie marsze wojskowe (od Wysp Brytyjskich i Europy, przez Pakistan, Hong-Kong aż po Australię), przeplatane wielkopolskimi wiwatami, góralskim zbójnickim czy krzesanym, a słowackie gajdy czy białoruska duda przywoła muzykę pasterską z hal czy dworskie tańce dawnej Rzeczypospolitej. Pozwoli to przy tej okazji ukazać różnorodność sztuki dudziarskiej krajów jednoczącej się Europy oraz źródła i mutacje fenomenu, jakim są dudy szkockie, których brzmienie dochodzi do nas ze wszystkich kontynentów.

Więcej szczegółów na temat programu imprezy uzyskać można na stronie internetowej: www.pipefest.pl jak i oczywiście na Facebook.

Pipefest Poznań
3 września 2011, godzina 12.00
Stary Browar, wejście od ul. Ratajczaka
Zapraszamy !