FED podniósł stopy procentowe, ale rozczarował


Na marcowym posiedzeniu FOMC zdecydował o podniesieniu głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych, podwyżka ta była w pełni zgodna z oczekiwaniami rynku. Dolar jednak zachował się nietypowo, osłabiając się do wszystkich walut, co spowodowane było rozczarowującym tonem szefowej FED.

Na rynku była niemal stu procentowa pewność marcowej podwyżki stóp procentowych przez FED, ale spodziewano się, że Janet Yellen zapowie więcej podwyżek, niż zrobiła to w grudniu. Nic takiego się nie stało i rynek poczuł się wyraźnie rozczarowany. Co więcej, jeden z członków FOMC, Neel Kashkari, opowiedział się za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Niejednomyślność decyzji wywołała także złe wrażenie na rynku walutowym i dolar wyraźnie stracił do wszystkich walut.

Dolar będzie obecnie czekał na zapowiedzi polityki fiskalnej Trumpa i jego program inwestycji infrastrukturalnych. Póki co, oczekuje się, że nastąpią jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku i trzy kolejne w następnym (wszystkie o 25 pkt bazowych). Jeśli polityka fiskalna nowego prezydenta przyspieszy tempo wzrostu gospodarczego, wówczas być może nastąpi korekta tempa zacieśniania polityki monetarnej.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *