FED podnosi stopy procentowe pierwszy raz w tym roku


Amerykańska Rezerwa Federalna dokonała pierwszej w tym roku podwyżki stóp procentowych o 25 pb do 1,50-1,75 %. FED podał również w komunikacie, że plan na ten rok, czyli trzy podwyżki stóp procentowych, jest nadal aktualny. Co więcej, zrewidował prognozy na przyszły rok i kolejny, do trzech podwyżek w 2018 r i trzech w 2019 r.

Decyzja ta nie była niespodzianką, oczekiwano nieco bardziej jastrzębiego tonu i zasygnalizowania możliwości czwartej podwyżki w tym roku. Nowy szef FED Jerome Powell zapewniał o dobrych perspektywach dla amerykańskiej gospodarki, choć ostudził apetyty odnośnie szybko rosnącej inflacji. Nieco rozczarowujący jest niewielki wpływ rynku pracy na wzrost wynagrodzeń. Ilość generowanych miejsc pracy jest rekordowo wysoka, w lutym to aż 313 tyś., nie przekłada się to jednak na poziom płac. Niepokój Powella budzą projektowane cła i ryzyko wojny handlowej.

W efekcie tego wydarzenia dolar osłabił się do euro i pozostałych walut. Rynek wycenił już wcześniej obecną podwyżkę, a wydźwięk słów Powella uznał za zbyt gołębi.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *