Rekordowy poziom inflacji w lutym


Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów inflacja w lutym osiągnęła rekordowy poziom 18,4%. Jest to najwyższy odczyt tego wskaźnika od grudnia 1996 roku. Zdaniem większości ekspertów inflacja w lutym osiągnęła swój roczny szczyt i w dalszych miesiącach powinna spadać Proces dezinflacji ma doprowadzić do jej jednocyfrowego wyniku w ostatnich miesiącach roku.

Po osiągnięciu lutowego szczytu w kolejnych miesiącach inflacja będzie się dynamicznie obniżać. Przez większą część roku inflacja pozostanie dwucyfrowa, ale na koniec roku może spaść nawet w okolice 7% rdr. Dezinflacji będzie sprzyjać schłodzenie koniunktury, efekty podwyżek stóp procentowych, wygaszenie kryzysu energetycznego oraz wysoka baza odniesienia. Spadają już oczekiwania inflacyjne, zwłaszcza przedsiębiorstw – powiedział Kamil Łuczkowski z Pekao cytowany przez PAP Biznes.

Należy jednak podkreślić, że dezinflacja to nie to samo co deflacja, a więc spadek cen. Dezinflacja oznacza jedynie spowolnienie podwyżek, a więc ceny nadal będą rosły, ale w wolniejszym tempie. W lutym najbardziej zdrożały paliwa (30,8%), nośniki energii (31,1%) i żywność (24,7%).

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *