RPP nieoczekiwanie podwyższa stopy procentowe


Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie dla wszystkich podwyższyła stopy procentowe aż o 40 pb. do poziomu 0,5%. Jest to ruch o tyle zaskakujący, że jeszcze kilka tygodni temu prezes NBP zapewniał, że za jego kadencji stopy procentowe nie wzrosną.

RPP ugięła się pod apelami wielu ekonomistów, a także byłych prezesów NBP i dokonała pierwszej podwyżki stóp procentowych od 9 lat. Po rekordowych odczytach inflacji w sierpniu i we wrześniu, wzrastających cenach energii i gazu na światowych rynkach, RPP doszła zapewne do wniosku, że inflacja nie jest przejściowa i należy użyć wszelkich możliwych narzędzi, by ją nieco okiełznać. Tym bardziej, że podwyżki stóp procentowych zagościły już w krajach naszego regionu, np. na Węgrzech, czy ostatnio w Czechach. Bierność w tym zakresie doprowadziłaby do dużego osłabienia waluty i jeszcze większych podwyżek cen.

Sama decyzja jest zrozumiała i racjonalnie uzasadniona, jednak jej komunikat pozostawia wiele do życzenia. Rynek nie lubi takich niespodzianek i zareagował gwałtownym umocnieniem złotego. Co więcej, wypowiedzi prezesa NBP i członków RPP przed podwyżką sugerowały zgoła inne działanie. RPP traci więc wiarygodność w oczach inwestorów i staje się nieprzewidywalna, a to duży minus, który trudno później wymazać z pamięci.

Comment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *